İlk Kez Android Telefon Alanların Dikkat Etmesi Gereken 9 Önemli Husus

ecancan 09 Şub 2016 Blog 1.399  0

Akıllı telefon almak kolay değil. Cebinize yeterli parayı koymak yetmiyor. Nasıl bir telefon alacağınız ve bu telefonla neler yapmak istediğinizi bilmeniz de çok önemli. Ancak çarşı – pazar karışmış vaziyette. O kadar çok çeşit var ki, ne alacağınızı bulmakta zorlanmanız işten bile değil. Seçmek bir kenara, aldığınız Android telefonla ilk olarak ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Ben size hangi telefonu alıp almamanız konusunda size yardımcı olmayacağım. Bu tamamen sizin kararınız. Ancak Android bir cihaz sahibi olduğunuzda yapmamanız gereken belki biraz kararınızda etkili olabilir. Yeni bir telefon aldığınızda etraftan birçok tavsiye ve öneri alabilirsiniz. Bu durum telefonunuzun özelliklerini çok tanıyamadan sizi yanlış şeyler yapmanıza yol açabilir. Oysa yeni bircihaz aldığınızda yapmanız gerekenler herkesi dinlemek değil. Aşağıdaki rehber, size ilk Android telefonunuzla yapmamanız gerekenlerin kısa bir özetini sunuyor.

Güncelleme alamayan cihazlardan uzak durun

Android işletim sistemi kendisini her sene güncelliyor. Ancak biliyor ve tecrübe ediyoruz ki, bu güncellemeler ülkeden ülkeye ve cihazdan cihaza değişiyor. Bazı markaların ne zaman güncelleme alabileceği net olarak belli olurken, bazı cihazların güncellemeleri muallakta kalabiliyor. Cihazınızı seçerken geçmişe ve geleceğe yönelik güncelleme davranışlarını dikkatle incelemeniz son derece akıllı bir tutum olabilir. Diğer taraftan Android işletim sisteminden öte cihazların kendi arayüzlerini ve uygulamalarını da güncellemesi söz konusu. Bu güncellemeler güvenlik, kullanım kolaylığı gibi “özellik güncellemelerinden” oluşabiliyorlar. Satın alacağınız cihazın bu tip güncellemeleri de göreceğinden emin olun.

Google Play Store’dan başka yerden uygulama yüklemeyin

Elbette Android telefonların uygulamalara son derece açık olan arayüzü sayesinde istediğimiz uygulamaları telefonunuza kurmanız keyifli bir şey. Ancak üçüncü parti uygulama indirme sitelerine pek prim vermemeniz gerekiyor. Bu tip siteler eğer sizi Google Play’e yönlendirmiyorsa, uygulamanın güncel olmaması ve güvenlik kriterlerinden geçer not almamış olması söz konusu olabiliyor. Android işletim sisteminin kırılgan bir sistem olduğu gerçeğini kabul ederek bir Android cihaz alıyorsanız Google Play Store’u sürekli kullanmanız sizin ve telefonunuzun güvenliği için faydalı olacaktır.

İyice araştırmadan hiçbir uygulamayı yüklemeyin

Uygulamalar sizden bazı izinler isterler. Bu uygulamayı yüklerken özel bir bildirim sayfasıyla bunu size bildiriler. Bu bildirimleri dikkatle okuyun. Sizden ne tür izinler istediğinden emin olmanız kişisel bilgilerinizi afişe etmemek adına önemli olabilir. Diğer taraftan popüler ve güvenilir uygulamalardan vazgeçmemek de önemli. Google Play Store’de milyonlarca uygulama var Ancak bunların arasından sıyrılmayı başarmış, yorum kanallarında hakkında olumlu eleştirilmiş almış, yüksek puanlı uygulamaları tercih etmek her zaman daha güvenli oluyor. Diğer yandan seçtiğiniz uygulama ile ilgili internet araştırması da yapabilir ve kendinizi daha fazla garantiye alabilirsiniz.

Mutlaka güvenlik uygulamaları edinin

Bir kilit ekranınız olmalı. Bu ekranın bir PIN numarası, şifresi ya da şekilsen giriş parolası da bulunmalı. Telefonunuzu kaybettiğinizde nerede olduğunu sorgulayabilecek yazılımlar kullanın. Böyle web üzerinden telefonunuzu kontrole etme olanağına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra virüs ve benzeri tehditlere karşı yazılımları da edinmeniz son derece faydalı olacaktır.

Etiketler: , , , ,
Hangi Müzik Servisi Bize Ne Olanaklar Sunuyor, İşte En Detaylı Karşılaştırma
Dünyanın En Korkunç Bilgisayar Toplama Hikayeleri
Sizi İliklerinize Kadar Ürpertecek Korkunç Bilimsel Deneyler
Önemli Uygulamalarınızı ve Dosyalarınızı Parmak İzi İle Koruyabileceğiniz Uygulama: 1Password

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.