Hangi Müzik Servisi Bize Ne Olanaklar Sunuyor, İşte En Detaylı Karşılaştırma

ecancan 09 Şub 2016 Blog 1.361  1

Apple, geçen sene WWDC 2015’te müzik servisini açıkladığında müzik servisi veren uygulamaların sayısında önemli bir nitelik değişimi yaşanmıştı. Doğal olarak bu durum pazara hem hareket getirmiş, hem de seçeneğimizi artırmıştı. Ancak hangi müzik servisi, hangi durumda avantajlı bunu tam olarak öğrenebilmek için detaylı bir karşılaştırma yapmak da görevimiz tabii. Mobil ve masaüstü kullanıcılara hitap eden 5 farklı müzik uygulamasını detaylandırınca, ortaya farklı bir durum çıkıyor. İşte karşılaştırma tablosu.

Şu anda farklı platformlarda birbiriyle kesişen ve değişik hizmetler veren 5 büyük müzik servisi var. Apple bu servislerin arasına yeni katıldı. Aşağıda tüm servislerin neler yapıp, birbirlerinden ne kadar farklı olduğunu detaylıca inceleyebileceğiniz bir tablo hazırladım. Bu tabloda birçok avantaj ve dezavantajları karşılaştırma şansına sahip olabilirsiniz.

Farklılıklara rağmen yine de müzik severler, ücretsiz paketlerden faydalanma şansından mahrum değiller. Ancak ücretli seçeneklerin sunacağı avantajlar da yabana atılacak gibi değil.

Apple Music mi yoksa Spotify mı?

Hizmet vermek adına masaüstü ve Android’i de hedef kitlesine alan Apple Music bu piyasada henüz bebek adımlarıyla ilerliyor gibi gözükse de aslında Spotify’ın en önemli rakibi. Apple Music aynı zamanda 7/24 hizmet veren ‘Beats 1’ isimli bir çevrimiçi radyoya da sahip. Beats ABD’de oldukça bilindik bir kanal. Türkiye için ise henüz yeni sayılabilir. Apple Music bünyesinde müzik türlerini yakından takip eden DJ’lere sahip bir altyapı sunuyor. Bu açıdan Spotify’dan daha güncel bir eğilim yakalaması çok mümkün. Ancak Spotify pazarda daha eski ve Apple Music ile arasında kullanıcı sayısı açısından dağlar kadar fark var.

Aşağıdaki tabloda şu an ülkemizde ve dünyada aktif müzik servislerini detaylı olarak karşılaştırmanız mümkün.

Apple Music

Spotify

Google Play Music

Tidal

ÜcretsizBeats 1 ve Apple Musik radyo istasyonlar, 6 değiştirmeReklamlar, 6 değiştirme50,000 şarkı uploadYok
Ücretli9.99 TL/aylık, 14.99TL/aylık. (aile paketi 6 cihaz için)9.99 TL/aylık, 14.99 TL/aylık. (2 kullanıcı), her kullanıcı için + 4.99 TL9.99$/aylık.9.99$/aylık (Premium), 19.99$/aylık (HiFi)
Katalog Boyutu30 milyon şarkı30 milyonun üzerinde30 milyonun üzerinde30 milyonun üzerinde
PlatformlariOS, Android, PC, Mac, Apple TV, webiOS, Android, Windows Phone, BlackBerry, PC, Mac, PS3, PS4, webiOS, Android, webiOS, Android, Windows Phone, PC, PS3, web
Ses KalitesiBilinmiyor 320 kbps’ye kadar320 kbps’ye kadar 320 kbps, 1411 kbps (HiFi)
ÇevrimdışıEvet, sadece ücretli üyelikleEvet, sadece ücretli üyelikleEvet, sadece ücretli üyelikleEvet, sadece ücretli üyelikle
Müzik VideoEvetYakında Video klipler yayınlayacakEvetEvet
RadyoEvetEvetEvetHayır
24-saat Küresel RadyoEvetHayırHayırHayır
Sesli AsistanSiri (iOS)YokGoogle Now (Android)Yok
PodcastHayırEvet (yakında)HayırHayır
Sanatçı Sosyal AğıEvetHayırHayırHayır
Etiketler: , , ,
İlk Kez Android Telefon Alanların Dikkat Etmesi Gereken 9 Önemli Husus
Dünyanın En Korkunç Bilgisayar Toplama Hikayeleri
Sizi İliklerinize Kadar Ürpertecek Korkunç Bilimsel Deneyler
Önemli Uygulamalarınızı ve Dosyalarınızı Parmak İzi İle Koruyabileceğiniz Uygulama: 1Password

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.