Softblog Wordpress Teması

Kapat

15 Yaşındaki Bir Çocuk, Alzheimer’ı 10 Sene Önceden Tespit Eden Yöntem Geliştirdi

ecancan 08 Şub 2016 Blog 1.273  0

Krtin Nithiyanandam isimli bir öğrenci, Alzheimer hastalığını 10 sene önceden tespit eden bir yöntem geliştirmeyi başardı.

Çağımızın en kötü hastalıklarından birisi, beynimizin en önemli bölümleri arasında bulunan hafızayı deaktif kılanAlzheimer hastalığı. 65-70 arasındaki insanların %1’inde görülen bu kötü hastalık, yıllardır süren çalışmalara rağmen tam olarak iyileştirilebilmiş değil. Hala kesin bir iyileştirme yöntemi bulunabilmiş değil ancak her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tedavi büyük bir önem taşıyor.

Erken tedavinin çok önemli olması nedeniyle bu konuda çalışmalar yapan bilim adamları, sadece 15 yaşında olan bir öğrencinin geliştirdiği yöntemi kullanmaya hazırlanıyorlar. İngiltere’de yaşayan Krtin Nithiyanandam, insan vücudunda bir trojan gibi dolaşan ve ilerleyen senelerde Alzheimer’a neden olabilecek maddelerin tespitinde kullanılan bir antikor keşfetti. Bu antikorlar vücuda enjekte edilmeleriyle birlikte beyinde bulunan sinirlere doğru hareket ediyorlar ve bu sinirlerin arasında, bağlanmak amacıyla nörotoksik proteinler arıyorlar. Nörotoksik proteinler, bilim adamlarının yaptığı son keşiflere göre Alzheimer hastalığının ilk seviyelerinde oluşan bir çeşit madde.

Bu maddelerin tespitini yapabilen ve MRI makinesinde bile görülebilmelerini sağlayan antikor, söylenene göre nörotoksik proteinlerle savaşıyor ve hastalığın ilk seviyelerinde oluşmasını engelleyebiliyor. Sadece 15 yaşında olmasına rağmen bu önemli hastalığın tespitinde bu kadar önemli bir buluşa imza atan Krtin Nithiyanandam, yeni yöntemiyle Google Science Fair Prize‘a katılacak ve yarışmayı kazanmayı deneyecek. Genç bilim adamına yarışmada başarılar diliyor ve geliştirdiği tespit yönteminin bu hastalığı bitirmesini umuyorum.

Hangi Müzik Servisi Bize Ne Olanaklar Sunuyor, İşte En Detaylı Karşılaştırma
İlk Kez Android Telefon Alanların Dikkat Etmesi Gereken 9 Önemli Husus
Dünyanın En Korkunç Bilgisayar Toplama Hikayeleri
Sizi İliklerinize Kadar Ürpertecek Korkunç Bilimsel Deneyler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.